Batman: Knightfall Omnibus Vol. 2: Knightquest

Krucjata bez krzyżowca

Na pozór w Gotham nic się nie zmieniło. Komisarzem nieudolnej policji jest James Gordon. Po ulicach krążą psychopaci z bronią. Mroczny krzyżowiec toczy swoją krucjatę ze złem. Jednak mścicielem Gotham nie jest Batman. Protagonistą serii jest Azrael – zabójca, który został zaprogramowany przez sektę.

Znam jego urzędowe imię – Jean-Paul Valley. Znam jego pseudonim – Azrael. Ale po obejrzeniu blisko tysiąca stron komiksu nadal nie wiem, kim jest. Co gorsza, on sam tego nie wie.

Protagonista, który poszukuje własnej tożsamości i odkrywa swoją psychikę, może bardzo wciągnąć czytelnika w historię. Niestety Jean-Paul Valley nie jest takim typem bohatera. Na początku narasta w nim chęć poznania siebie głębiej. Później poddaje się krucjacie, która jest mu nakazana.

Jean-Paul Valley jest bierny. Sytuacje przytrafiają mu się bez jego własnego zaangażowania. Poddaje się bezmyślnie losowi, a uosobieniem tego jest tzw. system. To podświadomy program, który steruje Valleyem, kiedy ten staje się Azraelem.

Brak rozwoju bohatera komiksu to klęska autorów. Winę za to ponoszą głównie Chuck Dixon i  Doug Moench. Pisarze odpowiadają łącznie za ponad 60% komiksów trylogii Knightfall. W pierwszej części udowodnili, że obaj potrafią zbudować ciekawego bohatera – Bane’a. Tym bardziej rozczarowuje fakt, że w drugiej części – Knightquest – nie potrafią przekonująco poprowadzić postaci stworzonej przez innego autora.

Twórcą Azraela był Dennis O’Neil, który wraz z ilustratorem Joe Quesadą napisał miniserię Sword of Azrael. Można zaryzykować twierdzenie, że O’Neil był „wyrodnym ojcem” postaci Azraela. Pisarz wymyślił nowego bohatera, dał mu historię i przeszłość, ale nie poprowadził go dalej.

Dwie postacie, które ratują Knightquest to Joker i Alan Grant. Komiksy z Jokerem w roli głównej łatwo przyciągają uwagę, bo szalony kryminalista skupia całą akcję na sobie. To znacznie ułatwia wciągnięcie się w akcję, jeśli czytelnikowi nie zależy na życiu głównego bohatera.

O ile Joker podnosi tempo akcji Knightquest, o tyle Alan Grant podwyższa poziom intelektualny serii. Cykl komiksów Shadow of the Bat wyróżnia się na tle pozostałych. Historie Granta są głębsze, a jego bohaterowie są z krwi i kości. Czytelnik poznaje ich emocje i motywy działania. Dzięki temu może obdarzyć sympatią również złoczyńców.

Alan Grant jako jedyny „wgryza się” głębiej w poturbowany umysł Jean-Paula Valleya. Jego komiks The Tally Man znajduje się w połowie pierwszego tomu Crusade. Grant odsłania proces formacji małego chłopca w mordercę, ale nie pozwala mu na głębsze poznanie siebie.

Komiks, który wyróżnia się na tle reszty to Crakcs, którego głównym bohaterem nie jest ani Batman, ani Azrael. Gra toczy się pomiędzy Jamesem Gordonem a Pingwinem. Stawką jest życie Barbary – żony komisarza. Emocje są wysokie, a graczom puszczają nerwy. W prostej scenerii komisariatu Peter David skupia się na emocjach i psychice bohaterów. Pisze dialog pomiędzy katem a ofiarą, przy okazji żonglując tymi rolami. Rysunki Craiga Russella i Michaela Gilberta świetnie oddają złożone emocje postaci i pokazują napięcie. Życzyłbym sobie w Knightquest więcej historii na tak wyśrubowanym poziomie.

Komisarz Gordon w Crakcs jest antyprzykładem Azraela. Rozumiem, kogo Gordon może stracić i dlaczego ta osoba jest dla niego ważna. Dzięki temu emocje i sposób myślenia bohatera są dla mnie bardziej czytelne. To sytuacja przeciwna Azraelowi, o którym dowiaduję się niewiele. Jako że bohater cały czas jest wewnętrznie skonfliktowany, nigdy nie mogę być pewien, jak zareaguje na daną sytuację. Jest nieobliczalny, a to praktycznie uniemożliwia mi zrozumienie go.

Knightquest traci na atrakcyjności przez błędy konstrukcyjne głównego bohatera – bierność, nieobliczalność i brak rozwoju. Postaci Jean-Paula Valleya brakuje charakteru, a serii – przekonującego protagonisty.

Autorem recenzji jest Jakub Szydelski – dziennikarz miesięcznika akademickiego Magiel, student dziennikarstwa. Pasjonat kina i fotografii.

Korekta: Marcin Andrys.

Serdeczne podziękowania dla wydawnictwa DC Comics oraz księgarni Jak wam się podoba / As You Like it za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Tytuł: Batman: Knightfall Omnibus Vol. 2: Knightquest

Scenariusz: Chuck Dixon, Doug Moench, Alan Grant, Denis O’Neil i inni

Rysunki: Graham Nolan, Mike Manley, Brett Blevins i inni

Okładka: Kelley Jones

Wydawca: DC Comics

Data wydania: 2012

Język: angielski

Okładka: miękka

Cena: 29.99 $

[Suma głosów: 0, Średnia: 0]

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *