BATMAN: THE DEFINITIVE HISTORY OF THE DARK KNIGHT IN COMICS, FILM, AND BEYOND

UCZTA DLA OCZU

W 1939 roku Batman zadebiutował na kartach komiksu Detective Comics #27. Jego niezwykła popularność sprawiła jednak, że szybko zagościł w innych mediach. Przez ponad osiemdziesiąt lat przygody Mrocznego Rycerza poza komiksami przedstawiano również w telewizji, filmach kinowych i grach komputerowych. W zależności od rodzaju mediów, dekady i twórców, obrońcę Gotham interpretowano w najróżniejsze, skrajnie odmienne sposoby. Dla jednych był samotnym, poważnym, udręczonym, bezwzględnym mścicielem, inni zaś przedstawiali go jako troskliwego ojca, uśmiechniętego i obdarzonego poczuciem humoru. Chętnie współpracował z policją albo ukrywał się przed nią. Jego przeciwnicy byli komiczni i groteskowi, by z czasem zmienić się w okrutnych morderców. Jednak pomimo tych sprzeczności popularność Batmana wciąż nie słabnie, a różnorodne interpretacje czynią go jeszcze bardziej fascynującym. Album „Batman: The Definitive History of the Dark Knight in Comics, Film, and Beyond” autorstwa Andrew Farago i Giny McIntyre podsumowuje bogatą historię Mrocznego Rycerza, kładąc nacisk na jej wizualny aspekt. Książka jest bogato ilustrowana i załączono do niej wiele fascynujących dodatków, dzięki czemu nawet wieloletni fani Batmana będą nią zachwyceni i odkryją wiele nieznanych im do tej pory informacji.

Każdy rozdział albumu opisuje szczegółowo kolejne etapy historii Mrocznego Rycerza w komiksach, telewizji, kinie i grach komputerowych, od debiutu w 1939 roku na kartach zeszytu Detective Comics #27 aż po serial „Gotham” i filmy Zacka Snydera z Benem Affleckiem. Autorzy oddają głos osobom bezpośrednio zaangażowanym w tworzenie przygód Batmana – rysownikom, scenarzystom, redaktorom, producentom, reżyserom, aktorom i wielu innym – aby czytelnicy mogli jak najdokładniej poznać, w jaki sposób powstawały różne interpretacje Mrocznego Rycerza i co sprawiało, że bohater ewoluował w określony sposób przez kolejne dekady. Czasami decydowali o tym indywidualni twórcy, innym razem był to kierunek narzucony przez wydawnictwo, stację telewizyjną albo studio filmowe, a w jeszcze innych przypadkach była to reakcja na odbiór danej wersji obrońcy Gotham przez widzów, czytelników albo cenzurę. Autorzy szczerze opisują wzloty i upadki postaci Batmana, nieudane pomysły, konflikty między twórcami i kierownictwem oraz sprzeczne wizje.

Fascynującą lekturę wzbogaca ogromna ilość dużych rozmiarów ilustracji i zdjęć, często przedstawiających początkowe etapy procesu twórczego – szkice koncepcyjne, storyboardy itp. Czytelnicy mogą przekonać się na własne oczy, przez jakie zmiany przechodził Batman i na jak różne sposoby był interpretowany. Szczególne wrażenie wywrą na nich załączone materiały dodatkowe, reprodukcje niedostępnych powszechnie dokumentów wydobytych z głębi archiwów DC Comics. Album zawiera często przedrukowywaną historię „The Case of the Chemical Syndicate”, w której zadebiutował Mroczny Rycerz, ale czytelnicy znajdą w nim również m.in. storyboard odcinka serialu animowanego z lat 80., w którym po raz pierwszy przedstawiono morderstwo Wayne’ów, kartę fanklubu Batmana z 1966 roku z tajnym kodem, fragmenty scenariusza „Roku pierwszego” Franka Millera, mapę Gotham podzielonego na strefy wpływów podczas historii „No Man’s Land” oraz propozycje Boba Kane’a na kinowy film o bohaterze, którego stworzył wspólnie z Billem Fingerem.

„Batman: The Definitive History of the Dark Knight in Comics, Film, and Beyond” to niezwykle obszerny wizualny przewodnik po historii Mrocznego Rycerza i jego licznych, różnorodnych adaptacji we wszelkich rodzajach mediów. Pomimo upływu ponad 80 lat, dzięki swojej elastyczności i podatności na rozmaite interpretacje, Batman pozostaje niezmiennie popularny. Wbrew tytułowi „Definitive History” (definitywna historia), opowieść o Mrocznym Rycerzu wciąż się nie zakończyła. Po wydaniu albumu na ekrany kin trafił film z Robertem Pattinsonem w roli obrońcy Gotham, a komiksy z jego udziałem są nieprzerwanie publikowane. Kolejne lata przyniosą nowe interpretacje w różnych mediach, które spotkają się z różnymi reakcjami twórców, konsumentów i kierownictwa, co będzie prowadzić do dalszych zmian w mitologii Mrocznego Rycerza, czyniących jego dziedzictwo coraz bardziej różnorodnym i fascynującym.

Autorem recenzji jest Jakub Michalik. Tytuł magistra filologii angielskiej w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autor pracy poświęconej cechom amerykańskiego gotyku w twórczości Stephena Kinga. Zainteresowania: wielkie dzieła literatury światowej (szczególnie okres amerykańskiego romantyzmu, epoki wiktoriańskiej i modernizmu), socjologia kultury popularnej, gatunek superbohaterski w komiksie i filmie, przekład literacki, historia kina, krytyka filmowa. Fan Batmana.

Korekta: Zdzisław Opona.

Tytuł: Batman: The Definitive History of the Dark Knight in Comics, Film, and Beyond

Autorzy: Andrew Farango i Gina McIntyre

Wydawca: Insight Editions

Data wydania: 29 października 2019 roku

Objętość: 400 stron

[Suma głosów: 0, Średnia: 0]

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *