BATMAN VS. TEENAGE MUTANT NINJA TURTLES

MIEJSKA DŻUNGLA

Wydany w latach 80. „Batman: Powrót Mrocznego Rycerza” to przedstawiciel szerszego nurtu „poważnych”, „mrocznych” i „realistycznych” komiksów tamtej dekady. W tym samym czasie duet rysowników, Kevin Eastman i Peter Laird, postanowił pójść pod prąd ówczesnych trendów i sparodiować je, tworząc jednych z najbardziej absurdalnych bohaterów w historii medium: czwórkę nastoletnich, zmutowanych żółwi ninja – Teenage Mutant Ninja Turtles (znanych w Polsce jako Wojownicze Żółwie Ninja). Pomysł, który zaczął się od skromnego, wydanego niezależnie pojedynczego zeszytu komiksowego, szybko ewoluował, a jego popularność rosła. Zainspirował serię figurek, te zaś stały się fundamentem dla serialu animowanego, który okazał się olbrzymim sukcesem i zapoczątkował trwającą do dziś franczyzę, składającą się z komiksów, kreskówek, gier, filmów kinowych, zabawek i gadżetów. Bohaterowie pojawili się również w wielu crossoverach. Jednym z nich była sześcioczęściowa miniseria komiksowa Jamesa Tyniona IV i Freddiego Williamsa II, „Batman/Teenage Mutant Ninja Turtles”, która doczekała się dwóch kontynuacji, a obecnie ekranizacji: „Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles”.

 

Klan Stopy, ninja dowodzeni przez Shreddera (Andrew Kishino), kradnie nowoczesną technologię z różnych miejsc w Gotham. Ich tropem podążają czterej bracia: Leonardo (Eric Bauza), Raphael (Darren Criss), Donatello (Baron Vaughn) i Michelangelo (Kyle Mooney) ­– antropomorficzne żółwie-mutanty. Chociaż ich pierwsze spotkanie z Batmanem (Troy Baker) prowadzi do walki, bohaterowie szybko dochodzą do wniosku, że muszą współpracować, aby powstrzymać Shreddera. Tym bardziej, że arcywróg żółwi nie działa sam – wykonuje polecenia Ra’s al Ghula (Cas Anvar), którego celem jest całkowite zniszczenie Gotham. Batman będzie musiał nie tylko stawić czoło potężnym przeciwnikom, ale także wytrzymać trudne towarzystwo nieokrzesanych nastolatków.

Wojownicze Żółwie Ninja od samego początku były wyjątkowo absurdalnym pomysłem, dlatego historie z udziałem tych bohaterów zawsze są pełne humoru i utrzymane w lekkim, ironicznym tonie. Połączenie tak niedorzecznego konceptu z mrokiem i powagą Batmana jeszcze bardziej zwiększa efekt komiczny. Najlepsze momenty filmu to sceny, w których Mroczny Rycerz i jego rodzina wchodzą w interakcje z żółwimi braćmi, co często jest dla nich frustrującym doświadczeniem. Mimo to udaje się im ostatecznie dojść do porozumienia, dzięki czemu mogą wziąć udział w kilku bardzo dynamicznych, efektownych, a momentami zaskakująco brutalnych scenach akcji. Momentami niestety sekwencje te niepotrzebnie się dłużą. Być może budziłyby większe napięcie, gdyby twórcy filmu nie wycięli istotnego wątku z miniserii komiksowej – tam żółwie pochodzą z innego wymiaru, dlatego jeżeli nie wrócą szybko do swojego świata, zginą, co oznacza wyścig z czasem i konieczność podjęcia trudnych decyzji. Interesujący dodatek można za to znaleźć w scenie po napisach.

Odtwórcy głównych ról bardzo dobrze się z nich wywiązują. Darren Criss, Kyle Mooney, Baron Vaughn i Eric Bauza umiejętnie oddają różne charaktery czwórki braci: Leonardo to zdyscyplinowany przywódca, Raphael – agresywny buntownik, Donatello ma osobowość naukowca i pasjonuje się technologią, zaś Michelangelo jest pełnym energii dowcipnisiem. Troy Baker imponuje zaś swoim talentem wcielania się w dwie skrajnie różne postaci – Batmana i Jokera – nawet jeżeli brzmi bardzo podobnie do Kevina Conroya i Marka Hamilla.

„Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles” to lekka, absurdalna, pełna humoru i akcji rozrywka. Zestawienie ze sobą bohaterów o całkowicie odmiennych charakterach to doskonałe źródło komizmu. Film może nawet zachęcić fanów Mrocznego Rycerza, aby zagłębili się w niezwykle bogate uniwersum Wojowniczych Żółwi Ninja. Ich absurdalność nie powinna zniechęcać – czy jest to dziwniejszy pomysł od bogacza walczącego ze zbrodnią w stroju nietoperza?

Autorem recenzji jest Jakub Michalik. Tytuł magistra filologii angielskiej w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autor pracy poświęconej cechom amerykańskiego gotyku w twórczości Stephena Kinga. Zainteresowania: wielkie dzieła literatury światowej (szczególnie okres amerykańskiego romantyzmu, epoki wiktoriańskiej i modernizmu), socjologia kultury popularnej, gatunek superbohaterski w komiksie i filmie, przekład literacki, historia kina, krytyka filmowa. Fan Batmana.

Korekta: Aleksandra Wucka

Tytuł: „Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles”

Reżyseria: Jake Castorena

Scenariusz: Marly Halpern-Graser

Obsada: Troy Baker, Darren Criss, Kyle Mooney, Baron Vaughn, Eric Bauza, Rachel Bloom, Ben Giroux, Cas Anvar, Andrew Kishino

Czas trwania: 84 minuty

[Suma głosów: 1, Średnia: 5]

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *