JLA. Amerykańska Liga Sprawiedliwości, Tom 3

Zdziwniej i zdziwniej

jla3

O swojej głębokiej fascynacji monumentalną epopeją Granta Morrisona pt. „JLA” wspominałem już wielokrotnie przy okazji recenzji poprzednich tomów tej znakomitej serii. Moje wszelkie uwagi dotyczące najnowszego, trzeciego tomu, mogłyby w zasadzie zawrzeć się w dwóch przywołanych w tytule niniejszej recenzji słowach prosto z „Alicji w krainie czarów”. Wszystkiego, za co można uwielbiać lub nie znosić stylu Morrisona, jest tu zatem jeszcze więcej, ale jednocześnie jest to chyba najbardziej „zjadliwy” dla przeciętnego czytelnika bilet do świata niekonwencjonalnego twórcy „Azylu Arkham”.

Powracamy zatem do publikacji rodem z szalonych lat 90. zdecydowanie najbardziej „klimatyczną” ze wszystkich umieszczonych w tomie 3 historii. Oto bowiem na Ziemi pojawia się kolejny groźny kosmiczny potwór prosto z kart powieści Lovecrafta, który wprowadza mieszkańców planety w stan snu. Jedynym pozostałym w stanie świadomości członkom Ligi Sprawiedliwości jest jednak w stanie pomóc… Sandman, który przenosi Supermana, Wonder Woman i Green Lanterna prosto do swojej domeny. Pokonanie apokaliptycznego monstrum to jednak zaledwie wstęp do kolejnych kłopotów – na Ziemi XX wieku pojawia się Liga Sprawiedliwości Alpha, czyli przyszłe wcielenie obecnych herosów, a w dodatku stary i zapomniany już członek Ligi wyzwala niepojęte moce piątego wymiaru, prowokując bitwę pomiędzy tajemniczymi dżinami.

021-jla-3

To, co czyni z „JLA” jedną z najważniejszych i najciekawszych obecnie serii superbohaterskich w Polsce, jest jej absolutna twórcza bezkompromisowość. W jakim innym tytule czytelnik może równie płynnie przejść od lovecraftowskiego motywu wprost do szalonych możliwości, jakie na poziomie konceptualnym i graficznym daje świat piątego wymiaru? Lektura „JLA” staje się praktycznie nieskończonym pasmem zaskoczeń i niespodzianek, które odważnie przekraczają możliwości „standardowej” lektury superbohaterskiej. Sprawcą owego fenomenu jest oczywiście sam Morrison – człowiek, który potrafi łączyć fabularne żywioły w sposób mistrzowski, a w dodatku posiadający unikalną umiejętność odświeżania historii komiksu. Dzięki jego wyczuwalnej miłości do klasycznych tytułów powracają tak ikoniczne dla historii DC, aczkolwiek nieco już współcześnie zapomniane, postacie jak Starro czy Triupmh, którym Szkot potrafi przyporządkować ciekawe (z punktu widzenia czytelnika) miejsca w nowym „kanonie”.

Trzeci tom „JLA” wydaje mi się jednocześnie najmniej „zagmatwany” narracyjnie, co mogło stanowić pewną przeszkodę dla czytelników przy okazji poprzednich części. Bo i owszem, skład drużyny ulega tutaj licznym przetasowaniom, a i wprowadzenie piątego wymiaru czy też przyszłego wcielenia Ligi nie ułatwia lektury, ale koniec końców kolejne przygody znanych wszystkim superbohaterów czyta się chyba najlepiej ze wszystkich dotychczas wydanych odsłon cyklu. Dodatkowo zaprezentowane historie to prawdziwe samograje, których wartka akcja i dialogi skutecznie przykuwają uwagę czytającego na długie godziny.

067-jla-3a

Powoli brakuje mi już komplementów na opisywanie „JLA” Morrisona. Jeśli tytuł utrzyma wysoki poziom w kolejnych odsłonach, to śmiało będzie można mówić o jednej z najważniejszych serii komiksu amerykańskiego w Polsce. Raz jeszcze zatem gorąco polecam wszystkim niezdecydowanym lub lękającym się stylu Morrisona sięgnięcie właśnie po trzeci tom. Gwarantuję, że skutecznie zachęci on Was do dalszego podążania wgłąb króliczej nory.

Autorem tekstu jest dr Tomasz Żaglewski – kulturoznawca, adiunkt w Zakładzie Badań nad Kulturą Filmową i Audiowizualną UAM. Obecnie pracuje nad książką dotyczącą współczesnych filmowych adaptacji komiksu.

Korekta: Monika Banik.

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

145-jla-3

„JLA – Amerykańska Liga Sprawiedliwości. Tom 3”

Tytuł oryginalny: JLA: The Deluxe Edition. Vol. 3

Scenariusz: Grant Morrison

Rysunki: Howard Porter

Tłumaczenie z języka angielskiego: Krzysztof Uliszewski

Wydawca oryginału: DC Comics

Wydawca wersji polskiej: Egmont Polska

Data wydania polskiego: wrzesień 2016 r.

Oprawa: twarda

Format: 17 cm x 26 cm

Papier: kredowy

Druk: kolorowy

Liczba stron: 256

Cena: 89,99 zł

[Suma głosów: 0, Średnia: 0]

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *