KULTURA NA SOBOTĘ: ĆMA #5 – RECENZJA KOMIKSU

DOKĄD ZMIERZASZ, CYPRIANIE LEOPOLDZIE RÓŻEWICZU?

AUTOR RECENZJI: MICHAŁ CHUDOLIŃSKI

Obserwuje polską Ćmę od samego początku. Czekałem na moment, aż wyjdzie z kokona amerykańskiej formuły. Wraz z piątym epizodem ten moment w końcu nastąpił. Grodecki oraz Borkowski dają popis narracyjny pomiędzy czasem i wymiarami.

Zarzucało się scenarzyście Tomaszowi Grodeckiemu zbyt mocne trzymanie się oklepanej estetyki znanej z USA, jak również brak wypracowania „własnego głosu”. Wszystkim tym krytykom polecam lekturę najnowszego zeszytu przygód o Cyprianie Leopoldzie Różewiczu, który swoją premierę będzie miał na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Jest się czym zachwycać.

Dla mnie osobiście „ Epizod 9 ” z sukcesem próbuje zerwać z przypadłościami charakterystycznymi dla polskich tekstów kultury. Mało tutaj ekspozycji, wiele zależy zaś od domniemań samego czytelnika oraz jego obycia (pop)kulturowego. Fabuła to czysty tour de force, owiany w aurze tajemnicy i paradoksów czasoprzestrzennych. Dodatkowa ironia, rodem z „Hydrozagadki”,  dodaje jedynie posmak absurdu, nadając unikalną nutę.

Nie uszedł mojej uwadze naprawdę interesujący motyw przewodni, którym jest samopoznanie. Liczę, że w kolejnych częściach będzie poruszony wątek genezy głównego bohatera. Chciałbym więcej odwołań do wątków emigracyjnych bliskich wielu Polakom i samemu gatunkowi opowieści o superbohaterach. Nadmienię, że herosi w pelerynach są nierzadko obcymi w nieswoim kraju (lub nawet na planecie). Czy Grodecki pójdzie w tą stronę? Jak mawiał pewien klasyk disco polo, „czas pokaże”.

Tymczasem w piątym epizodzie „Ćmy” widzę kreatywną zabawę rodzimym dziedzictwem. Cieszy mnie odwołanie do piosenki „Zegarmistrza światła” Tadeusza Woźniaka, jak i odwołania do twórczości Szalonego Szkota Granta Morrisona. Mam nadzieję, że będzie to godny nemezis dla naszego dzielnego herosa. A autorom – tak jak oni Ćmie – życzę powodzenia. Aby zrobili w kolejnych zeszytach ciekawe scenariuszowe salto, którym zaskoczą wszystkich czytelników.

Korekta: Dominika Glombin.

Dziękujemy wydawnictwu Timof Comics za udostępnienie komiksu do recenzji.

Ćma #5. Scen. T. Grodecki. Rys. T. R. Borkowski. Timof Comics 2024.

[Suma głosów: 3, Średnia: 5]

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *