MŁODZI TYTANI. RAVEN

Young adult wio!

„To potężne światło jest moją tarczą. Przepędzi wszelką negatywną energię i nie pozwoli, bym absorbowała energię od innych”. Na polskim rynku zadebiutował cykl DC powieść graficzna 13+ przeznaczony dla młodych czytelników i poruszający istotne tematy społeczne. Jak z dorastaniem radzi sobie Młoda Tytanka?

Powieść graficzna Młodzi Tytani: Raven wydana przez Egmont podzielona jest na 17 niedługich rozdziałów i liczy sobie nieco ponad 170 stron. Za scenariusz historii odpowiedzialna jest Kami Garcia (scenarzystka m.in. Joker Harley Criminal Sanity #1 i #2), a rysunkami zajęli się Gabriel Picolo (pracował przy m.in. Under the Moon: A Catwoman Tale: FCBD 2019 Edition vol. 1 1), Jon Sommariva (ilustrator takich zeszytów jak Star Wars Adventures: Destroyer Down czy Through the Looking Glass) i Emma Kubert (autorka nowej serii Inkblot wydanej przez Image Comics). Oryginalna premiera pozycji miała miejsce drugiego lipca 2019 roku.

W oryginale ukazał się już tom Teen Titans: Beast Boy. Koncept skupiania się na historiach nastoletnich bohaterów uważam za naprawdę ciekawy. Może on przypaść do gustu fanom DC, nie tylko tym najmłodszym, poszukującym alternatywy dla interpretacji Tytanów znanej z serii Teen Titans GO! (którą osobiście sobie cenię). Proponuje nieschematyczne, indywidualne spojrzenie na postaci, ukazuje ich problemy w ludzki, ale atrakcyjny sposób i fabularnie trzyma poziom. Miłośnicy scen walki mogą poczuć się jednak zawiedzeni. Wyłączając konfrontację z ojcem Raven w zasadzie nie ma ich w ogóle, ale wynika to z przyjętej konwencji.

Powieść graficzną otwiera dramatyczna scena wypadku samochodowego, w którym ginie matka tytułowej bohaterki. Raven  zamieszkuje u ciotki – Natalii Navaro i kuzynki Max – po utracie wspomnień sprzed incydentu musi wstąpić do „siódmego kręgu piekła”, czyli… liceum.  Życia nastolatki nie ułatwiają problemy z przypomnieniem sobie czasu sprzed tragedii i dręczące ją wizje demonicznego ojca. Nie jest to opowieść typowo superbohaterska. Tytanka ukazana jest jako niemal przeciętna dziewczyna ze szkoły średniej. Młodzi czytelnicy mogą utożsamić się z tytułową bohaterką i, przy jej pomocy, zmierzyć się z trudnymi problemami, takimi jak śmierć bliskiej osoby, kłopoty w relacjach z rówieśnikami i rodzicami czy konieczność poradzenia sobie z własnymi uczuciami.

W Raven nie odnajdziemy scen spektakularnych starć z Gizmo. Nie wybrzmi także „Azarath Metrion Zinthos!”. Fakt ten może zaskoczyć lub nawet rozczarować niektórych czytelników. Nie oznacza to, że historia jest pozbawiona elementów fantastycznych (np. obecności Trygona), które zgrabnie przeplatają się z realizmem. Siłę pozycji stanowią ukazane relacje, a w szczególności ta z Max, pełna czułości i wzajemnego wsparcia. Uniwersalność fabuły sprawia, że po komiks mogą sięgnąć nie tylko nastolatki zafascynowane światem superbohaterów, chociaż znajomość uniwersum pomaga w odbiorze. Kadry utrzymane są w stonowanej kolorystyce, projekty postaci dobrze pasują do powieści graficznej young adult, ale nie zaskakują specjalną oryginalnością.

W kwestii wydawniczej brakowało mi biogramów autorów czy innej formy wstępniaka, lecz jest to zrozumiałe ze względu na odbiorców albumu, którzy niekoniecznie muszą być zagorzałymi entuzjastami lektury życiorysów artystów. Jako osadzenie świata Tytanów w gatunku young adult Raven wypada bardzo dobrze. Po komiks mogą sięgnąć także dojrzali czytelnicy. Historia jest ciekawie napisana, stanowi zamkniętą całość i nie jest naiwna, pretensjonalna czy nachalnie dydaktyczna. Warto mieć jednak świadomość grupy docelowej albumu oraz faktu, że nie jest to typowa pozycja ze świata DC. Jeżeli czytelnik podejdzie do lektury z taką otwartością, to może z niej czerpać naprawdę wiele satysfakcji.

Autorem recenzji jest Mateusz Godlewski.

Korekta: Marcin Andrys.

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.

Tytuł: Młodzi Tytani: Raven

Scenariusz: Kami Garcia

Rysunki: Gabriel Picolo, Jon Sommariva, Emma Kubert

Okładka: Gabriel Picolo

Wydawca: Egmont Polska

Data wydania: 2021

Liczba stron: 172 strony

Oprawa: Miękka

Druk: Kolor

Cena: 34,99 zł

[Suma głosów: 0, Średnia: 0]

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *