Narzeczona czy włamywaczka?

Tom King od pewnego czasu należy do najlepszych scenarzystów komiksowych, a stajni DC – może już od czasu pisania Graysona, ale na pewno potwierdził swój talent dwunastozeszytową serią Vision. Jednak warto zauważyć, że to scenarzysta specyficzny, który wydaje sobie ponadprzeciętnie radzić, kiedy opiera tworzone historie o relacje między postaciami, a jego fabuła staje się bardziej uniwersalna, a mniej przyklejona do konkretnego uniwersum czy postaci, ale sromotnie zawodzi podczas prób nieco głębszych ingerencji w świat, w którym operuje.

Tak przynajmniej wygląda sytuacja w runie Batmana, który od początku pisze King. Najnowszy, szósty zbiorczy tom, Narzeczona czy włamywaczka,doskonale to podkreśla w zestawieniu z poprzednikiem, Zaręczonymi. Zamiast zabierać bohaterów na bezsensowną wyprawę do jakiegoś wydumanego miejsca znajdującego się na obrzeżach zainteresowania uniwersum DC, gdzie ci, jak koty w rui, muszą walczyć z hordą anonimowych przeciwników, żeby zdobyć to, czego potrzebują, King skupia się na tym, co łączy i różni Batmana z Catwoman, na tym, kim się dla siebie stali i co dla siebie znaczą. Pewnie nie widać tutaj żadnego wyrafinowanego scenariusza czy niezwykle głębokich przemyśleń, ale nawet tak prosty schemat wystarczy solidnie wykonać, żeby nie trzeba było zgrzytać zębami podczas lektury. Zwłaszcza pierwszą część z udziałem Wonder Woman czyta się niezwykle przyjemnie – głównie dlatego, że Joëlle Jones świetnie się spisała w kwestii rysunków i kolorów, ale także dzięki solidnie napisanym przez Kinga dialogom, które w końcu brzmią naturalnie.

Znacznie gorzej wypada ta część tomu, w której występuje Poison Ivy. Pod względem graficznym to powrót do plastikowych postaci i przesyconych kolorów spod ołówków Mikela Janina i June Chung, podobnie jak to miało miejsce w Wojnie żartów z zagadkami. Koszmar. Przybliżona tu historia nie wypada niestety wiele lepiej – w całkiem prosty sposób Ivy przejęła kontrolę nad światem, więc Batman i Kotka szukają sposobu, żeby jakoś ją pokonać, co udaje im się za pomocą… mocy miłości i poruszenia sumienia tej kobiety. Brzmi kiczowato i bezsensownie i tak też w istocie przebiega(?). Jak to możliwe, że za obie historie odpowiada ten sam scenarzysta?

Poza tym w tomie znajdują się jeszcze dwie krótsze części. Jedna to lekko wstrząsająca opowieść o zagadkowych morderstwach, w których palce wydaje się maczać Zsasz, a druga jest swoistą meta analizą relacji, która miała miejsce między kolejnymi wcieleniami Nietoperza i Kotki w ciągu kilkudziesięciu lat z przebitką na tę najnowszą, która właśnie się rozgrywa. To jednocześnie szort traktujący o tym, jak Selina całkowicie po swojemu i niezależnie od Bruce’a wybywa po kryjomu, żeby znaleźć odpowiednią suknię ślubną.

To zdecydowanie lepiej napisany i bardziej przemyślany tom niż poprzedni – ale poprzeczka nie została zawieszona przesadnie wysoko. Po raz kolejny King pokazał, że umie dobrze pisać, kiedy skupia się na relacjach między bohaterami – ale poza tym trudno tu znaleźć jakieś wybitnie pozytywne elementy. Ostatecznie bowiem ani (w większości) strona graficzna, ani fabuła, ani nawet fakt, że to podbudowa pod jeden z najważniejszych momentów w historii Batmana jako postaci nie pozwalają ocenić tego tomu na więcej niż co najwyżej przeciętny.

Autorem powyższego artykułu jest Bartłomiej Łopatka – filolog francusko-angielski, fan fantastyki, Batmana, Gwiezdnych Wojen i Rona Swansona. W wolnych chwilach udaje, że jest programistą.

Korekta: Marcin Andrys

Serdeczne podziękowania dla księgarni internetowej Tania Książka za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Tytuł: „Batman” tom 6: „Narzeczona czy włamywaczka

Scenariusz: Tom King

Rysunki: Joëlle Jones, Mikel Janin, June Chung

Tusz: Michael Lark, Seth Mann

Kolory: Mikel Janin, June Chung

Okładka: Joelle Jones, Jordie Bellaire

Wydawnictwo: Egmont

Data wydania: 17.07.2019 r.

Druk: kolor

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Format: 167×255 mm

Stron: 156

Cena: 39,99 zł

[Suma głosów: 0, Średnia: 0]

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *