Sztuka DC. Świt superbohaterów

EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi połączyło siły z DC Entertainment, Warner Bros. Consumer Products oraz Art Ludique Le Musée, by po raz pierwszy w tej części Europy zaprezentować „Sztukę DC. Świt superbohaterów” – jedyną w swoim rodzaju wystawę, która celebruje bogatą historię DC, jej unikatową mitologię oraz takie ikoniczne postaci jak Superman, Batman, Wonder Woman i Joker. Na wystawie znajdzie się blisko 200 oryginalnych plansz komiksowych, około 300 wstępnych szkiców oraz grafik koncepcyjnych do filmów, jak też wybór oryginalnych filmowych kostiumów i rekwizytów.

Na ekspozycji pojawią się oryginalne rysunki przedstawiające superbohaterów i superzłoczyńców ze stajni DC, jak też kultowe sceny komiksowe stworzone przez takich cenionych artystów, jak Jim Lee, Bob Kane, Neal Adams, Frank Miller czy Alex Ross. Zostaną także zaprezentowane oryginalne kostiumy z popularnych filmów DC, m.in. słynna peleryna Christophera Reeve’a z produkcji o Supermanie czy ikoniczny już kostium Wonder Woman noszony w latach 70. przez Lyndę Carter. Kostiumy i rekwizyty z najnowszych filmów w reżyserii Zacka Snydera, Tima Burtona, Joela Schumachera i Christophera Nolana znajdą się obok tych pochodzących z najnowszego filmu „Wonder Woman”.

Na tę wyjątkową wystawę składa się dorobek blisko stu lat osiągnięć artystycznych, które zapoczątkowało dwóch nastolatków z Cleveland – Joe Shuster i Jerry Siegel, tworząc Supermana i inicjując całkowicie nowatorski gatunek sztuki. Ten pierwszy na świecie „oficjalny” superbohater zadebiutował w 1938 roku na kartach zeszytu „Action Comics” nr 1 i wywołał prawdziwą rewolucję w świecie sztuki, literatury, mody, telewizji i oczywiście kina.

Figuratywna i narracyjna siła superbohaterów wynika z tego, że ich twórcy nie tylko wymyślili nowy gatunek, ale też stworzyli podstawy całej mitologii DC. W przeciwieństwie do średniowiecznych legend, powieści kryminalnych czy westernów, które posiłkowały się nawiązaniami do swoich czasów, twórcy superbohaterów wymyślali dla swych postaci kostiumy, lokalizacje oraz emblematy praktycznie od zera. Projektanci, kreując sylwetki nowych bohaterów (oraz ich groźnych wrogów), tchnęli w nich życie oraz na zawsze rozpalili wyobraźnię całych pokoleń czytelników.

 

Nagły sukces Supermana szybko zainspirował innych wydawców oraz młodego rysownika Boba Kane’a, który razem z Billem Fingerem stworzył postać człowieka nietoperza – nowego niezwykłego bohatera, którego pierwsze przygody pojawiły się w zeszycie DC („Detective Comics”) już w 1939 roku.

Podczas gdy Superman to niestrudzony czempion, wykorzystujący supermoce, aby chronić ludzi i walczyć z niesprawiedliwością, Batman to człowiek posługujący się kodeksem moralnym, który walczy z przestępczością, używając intelektu, sprawności fizycznej oraz stworzonego za zgromadzone pieniądze arsenału gadżetów i pojazdów bojowych. Są oni dwiema przeciwnościami – jeden niemal bogiem, a drugi zwyczajnym śmiertelnikiem.

Współczesna mitologia popkultury nie byłaby kompletna bez Wonder Woman – pionierki w męskim świecie DC, która stała się symbolem pokoju, sprawiedliwości i równości. Superman, Batman i Wonder Woman wyznaczyli kanony gatunku, na którym bazują kolejni superbohaterowie. Wystawa „Sztuka DC. Świt superbohaterów” to hołd złożony komiksowi – ważnemu i wizjonerskiemu osiągnięciu artystycznemu, które wywarło wpływ na kulturę i obyczajowość swojej epoki, a obecnie stanowi integralną część współczesnej mitologii.

Ekspozycja odwiedziła dotychczas Paryż, Londyn i Abu Dhabi. Historyczne wnętrze Hali Maszyn w budynku dawnej elektrowni EC1 to jedno z kluczowych miejsc podczas europejskiej trasy wystawy. Na program wydarzeń towarzyszących składają się liczne projekcje, warsztaty oraz wydarzenia specjalne. Wystawa odbędzie się w ramach 30. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (27–29.09.2019). Czy to nie najlepszy powód do odwiedzenia Łodzi w ten wrześniowy weekend?

Organizator: EC1 Łódź – Miasto Kultury, Art Ludique – Le Musee, Warner Bros, DC Entertainment, Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi

Partnerzy: Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki, Polregio, Egmont

Partner technologiczny: Hycom

Patronat medialny: Filmweb, Stroer

Czas trwania wystawy: 28.09.2019 – 2.02.2020

Więcej informacji wkrótce

www.switsuperbohaterow.pl

Hala Maszyn EC1, ul. Targowa 1/3, 90-022 Łódź

 

O EC1

Kompleks budynków EC1 – pełniących niegdyś funkcję elektrociepłowni, a obecnie stanowiących siedzibę instytucji kulturalnej prowadzonej przez Urząd Miasta Łodzi oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – to jeden z najbardziej zachwycających pod względem architektonicznym obiektów w centrum Łodzi. Zrewitalizowany i rozbudowany kompleks EC1 realizuje cele kulturalne, artystyczne oraz edukacyjne. Stanowi ważny element Nowego Centrum Łodzi, łącząc trendy w architekturze początku XX wieku z nowoczesnym, posindustrialnym sznytem. Na poziomie koncepcyjnym EC1 to przestrzeń otwarta na twórców reprezentujących różne obszary ekspresji artystycznej, ale też dostosowana do spełniania indywidualnych potrzeb twórczych, prowadzenia warsztatów oraz organizacji większych wydarzeń, zapewniająca niezbędną infrastrukturę i oferująca inteligentne i inspirujące sposoby na spędzenie wolnego czasu. W latach 2017–2018 EC1 gościło słynną międzynarodową wystawę „Leonardo da Vinci – energia umysłu”, którą odwiedziło ponad 65 000 osób.

 

O ART LUDIQUE – LE MUSEE

Art Ludique – Le Musée – pierwsze muzeum na świecie poświęcone sztuce rozrywkowej – zostało założone 16 listopada 2013 roku w Paryżu przez Jean-Jacquesa Launiera oraz jego żonę Diane. Dzięki niesamowitemu sukcesowi, jaki odniosły produkcje i działania przemysłów kreatywnych, Art Ludique stało się miejscem upowszechniania sztuki współczesnej, gdzie ludzie w każdym wieku mogą czerpać przyjemność z obcowania z figuratywnymi i narracyjnymi formami sztuki oraz odkrywać nowe wymiary ekspresji artystycznej.

 

O DC Entertainment

DC Entertainment – przystań dla takich kultowych marek, jak: DC (Superman, Batman, Green Lantern, Wonder Woman, Flash), Vertigo (Sandman, Fables) i MAD – to oddział kreatywny łączący koncepcje Warner Bros. Entertainment oraz Time Warner. DC Entertainment działa we współpracy z wieloma kluczowymi oddziałami Warner Bros w celu rozpowszechniania komiksowych opowieści i postaci w świecie mediów, filmu, telewizji, a także w grach interaktywnych, kinie domowym czy produktach konsumenckich. DC Entertainment wydając każdego roku tysiące anglojęzycznych komiksów, powieści graficznych oraz czasopism, stał się największym na świecie potentatem tej branży.

 

O WARNER BROS. CONSUMER PRODUCTS

Warner Bros. Consumer Product (Warner Bros. Entertainment Company) jest jedną z największych na świecie firm działających w obszarze sprzedaży detalicznej oraz zarzadzania licencjami.

 

BATMAN, SUPERMAN, LIGA SPRAWIEDLIWOŚCI oraz wszystkie powiązane z nimi postaci i elementy świata DC są traktowane jako znaki handlowe podlegające © DC Comics. (s17).

[Suma głosów: 0, Średnia: 0]

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *