KULTURA NA SOBOTĘ: HISTORIA SCIENCE FICTION – RECENZJA KOMIKSU

GDY NAUKA ZDERZA SIĘ Z NIEPOHAMOWANĄ WYOBRAŹNIĄ

Autor recenzji: Michał Chudoliński

Bestsellerowy historyk wraz z utalentowanym artystą postanowili przedstawić wizualnie rozwój science ficiton jako gatunku od genezy po czasy obecne. Rezultatem jest intrygująca, choć przegadana powieść graficzna, kładąca duży nacisk na wpływy frankofońskich autorów.

Po lekturze „Historii science fiction” przekonacie się, że definicji niniejszego nurtu literackiego i popkulturowego jest tylu ilu jego twórców. W zasadzie okazuje się, że fantastyczna konwencja była z nami już od czasów starożytnych. Oddawała zachodzący w cywilizacji postęp techniczny. Wskazywała przyszłym pokoleniom możliwości oraz kierunek zmian, do jakich można dążyć.

Dollo jako popularyzator fantastyki wykonał w omawianym komiksie niesamowitą robotę. Przedstawił kluczowych autorów – zwłaszcza z XX wieku – jak i skonfrontował poglądy co poniektórych, uwypuklając ich wkład w literaturę science fiction. Co prawda komiksowo broni się to słabo – bywa, że tekst znacznie góruje nad obrazem, przez co proporcje narracyjne są zachwiane. Pod względem estetycznym czy klarowności przekazu pozostawia wiele do życzenia. Nawet jeżeli Morissette-Phan stara się ze wszystkich sił przy nawiązaniach do kultowych dzieł kultury popularnej.

Niemniej jednak w kategorii przewodnika, skrótowego kompendium wiedzy „Historia science fiction” sprawdza się wyśmienicie. Można ją czytać wyrywkowo, skupiając się wyłącznie na autorach nas interesujących. Są nawet przemyślane rekomendacje ze sfery audiowizualnej, jak również komiksowe. Ten przekrój jest o tyle interesujący, że skupia się bardzo mocno na wkładzie Francuzów oraz przedstawicieli krajów Beneluksu do tego gatunku. Jest to zaleta zwłaszcza dla wszystkich tych, którzy obawiali się zbytniego skupienia się na amerykańskich twórcach. Zwłaszcza ostatnich rozkwitach korporacyjnej popkultury, odbiegającej jakością fabularną od produkcji sprzed 30-40 lat.

Jeżeli chcecie poznać początki science fiction, najważniejszych twórców, dodatkowo zaś nie orientujecie się w filmach czy serialach, a jednocześnie chcielibyście poznać kluczowe klasyki to komiks Dollo i Morissette-Phan będzie idealnym przewodnikiem. Kolejnym atutem polskiej edycji jest posłowie nieodżałowanego Tomasza Kołodziejczaka, który w przekrojowy sposób przedstawia polską fantastykę, nakierowując przy tym na książki mogące pogłębić naszą wiedzę. Całkiem znośne upowszechnianie fantastycznej pasji.

Korekta: Marcin Andrys.

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.

Historia science fiction. Scen. X. Dollo. Rys. D. Morissette-Phan. Egmont 2024.

[Suma głosów: 0, Średnia: 0]

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *