Kultura na sobotę: Wiedźmin. Ballada o dwóch wilkach

WIEDŹMIN W GRIMMWALDZIE

Autor recenzji: Michał Chudoliński.

Dotychczas Geralt według Bartosza Sztybora był herosem poddawanym moralnej próbie, z której nigdy nie było dobrego wyjścia. W „Balladzie o dwóch wilkach” mocniej odgrywa rolę detektywa użerającego się z pewnym dyletanckim pieśniopisarzem.

Tym razem komiksowy Wiedźmin jest mocniej zatopiony w konwencji, zwłaszcza w znanych tropach baśniowych. Fani wczesnej twórczości Sapkowskiego będą mieli wiele powodów do radości. Jest bowiem mniej mroczna, poważna, a bardziej rubaszna. Sztybor pozwala sobie na zabawę kryminalnymi schematami, jak i przedrzeźnia brutalizm braci Grimm, którzy w swojej twórczości pragnęli odtworzyć najstarsze wzorce gatunkowe.

„Ballada o dwóch wilkach” jest wyborną intrygą śledczą igrającą z naszymi oczekiwaniami. Odkrywanie tajemnic Grimmwaldu kipi od sążnistego humoru skupionego głównie wokół gamoniowatego Jaskra. Rozkoszne jest spoglądanie, jak próbuje uczynić z Wiedźmina legendarnego herosa. Jak ten spiżowy pomnik chybocze się przez nieudolne zabiegi stylistyczne. Przyznam, że w kilku scenach zaśmiałem się dosadnie. Sprawić taki nastrój w komiksie fantastycznym jest nie zwykle trudno, zwłaszcza w takim klimacie obyczajowym. Sztyborowi z nawiązką się to udało.

Drugim elementem pozwalającym wybić się niniejszemu komiksowi z przeciętności jest warsztat Mikiego Montlló, profesjonalisty w rzemiośle ilustratorskim. Refleksje autora z Facebooka, gdzie próbuje pogodzić życie artysty z obowiązkami rodzicielskimi, wiele mówią o statusie rysowników w branży komiksowej, ich partykularnych lękach i nadziejach (gorąco polecam poszukać). Jego kreska jest wprost wyjęta z dobrze przemyślanej, wysokojakościowej produkcji animowanej. Montlló potrafi tak skonstruować akcję, aby było dynamicznie, ale jednocześnie z przesadą akcentującą liryczne wybryki Jaskra.

Jeżeli szukacie dobrego czytadła na chłodne, listopadowe wieczory to „Ballada o dwóch wilkach” będzie akuratnym wyborem. Bartosz Sztybor i Miki Montlló  tworzą solidny zespół, w którym niewątpliwie wyczuwa się kreatywną chemię. Mam z tego względu nadzieję, że w temacie Geralta i kontynentu nie powiedzieli ostatniego słowa.

Korekta: Maria Szymczak, Marcin Andrys.

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Wiedźmin: Ballada o dwóch wilkach. Scen. B. Sztybor. Rys. M. Montlló. Egmont 2023.

[Suma głosów: 2, Średnia: 5]

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *