Pomoc dla Norma Breyfogle’a

Legendarny rysownik Mrocznego Rycerza jest w poważnych tarapatach zdrowotnych. Możemy go wesprzeć w powrocie do lepszej kondycji.

Niecały miesiąc temu Norm Breyfogle trafił w stanie krytycznym do szpitala. Rysownik znany z łam pism: „Batman: Shadow of the Bat”, „Anarky” oraz „Detective Comics” miał udar, czego konsekwencją jest sparaliżowana lewą część ciała. Dla Breyfogle’a jest to o tyle wielka tragedia, iż jest leworęczny. Stawia to jego karierę artystyczną pod wielkim znakiem zapytania. Jakby tego było mało, Norm od dłuższego czasu jest rysowniczym freelancerem, a jego oszczędności nie pozwalają pokryć niezwykle kosztownego leczenia. Rodzina i przyjaciele zorganizowali zbiórkę na leczenie, aby zgromadzić niezbędne 200 tysięcy dolarów na rehabilitację. Specjalny fundusz pomocniczy jest do odnalezienia pod tym linkiem.

Najserdeczniej zachęcamy Was do wsparcia tej zbiórki, bo każdy grosz/cent się liczy.

Norman_Breyfogle_Portrait

Norm Breyfogle to zdaniem wielu najlepszy rysownik, jaki kiedykolwiek tworzył przygody Batmana. Urodzony w 1960 r. w Iowa City. Od dzieciństwa zapowiadał się na wielki talent; profesjonalną karierę rozpoczął w 1985 r. pod skrzydłami DC Comics 5-odcinkowym komiksem „Bob Violence”, opublikowanym w ramach serii „American Flagg!”. Już dwa lata później Norm wskakuje na sam szczyt – korzysta z propozycji ilustrowania nowych przygód Człowieka-Nietoperza.

Breyfogle rysuje Batmana przez sześć lat (najpierw w serii „Detective Comics”, potem w serii „Batman”). W tym czasie tworzy ze scenarzystą Alanem Grantem chyba najlepszy tandem komiksowy na ówczesnym rynku amerykańskim. Artystycznym apogeum przygody Breyfogle’a z Batmanem okazały się dwa oddzielne albumy: „Holy Terror” (1991) i „Birth of the Demon” (1993) oraz czteroczęściowa miniseria „The Last Arkham” (1992), rozpoczynająca niezwykle popularną serię „Shadow of the Bat”.

5

W 1993 r. Breyfogle postanawia odpocząć od Nietoperza i spróbować czegoś innego. Niestety, czas pokazał, że nie była to dobra decyzja – od tej pory jego kariera zaczyna staczać się po równi pochyłej. Autorska miniseria „Metaphysique” (1995), mimo pozytywnych recenzji, nie spotyka się z zainteresowaniem czytelników. W 1996 r. Norm powraca do świata Batmana tworząc miniserię „Anarky”, rozwijającą wątek postaci Anarcha. Dwa lata później, znów przy współpracy z Grantem, rozpoczyna regularną serię „Anarky”. Niestety sytuacja się powtarza: tworząc być może dzieło swego życia, musi je – z powodu słabej sprzedaży – zakończyć po narysowaniu ledwie 10 odcinków. Do Batmana wrócił dopiero kilka lat temu, po długiej przerwie. Jego najnowsze rysunki są do odnalezienia w serii przedstawiającej losy Terry’ego McGinnisa, znanego lepiej jako Batman Beyond.

Dla osób zainteresowanych głębszym poznaniem twórczości Breyfogle’a zapraszamy do lektury tekstu Piotra Sawickiego, jaki lata temu ukazał się na łamach Magazynu Miłośników Komiksu KZ. Polecamy także odwiedzić stronę główną artysty.

[Suma głosów: 2, Średnia: 4.5]

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *